Informace o škole a studiu
-
Organizace studia:
- Přípravné studium (pro 5 – 7leté žáky) – 2 ročníky
- Základní studium I. stupně – 7 ročníků
- Základní studium II. stupně – 4 ročníky
Slevy
- třetí a další žák z rodiny – 50 %
- žák navštěvující dva obory – výtvarný 50 %
- hra na druhý nástroj – saxofon, pozoun– 50 %
- hra na druhý nástroj – tuba, kontrabas – zdarma
Školné
Hudební obor
- individuální výuka 300 Kč / měsíc (1 500 Kč / pololetí)
- skupinová výuka 200 Kč / měsíc (1 000 Kč / pololetí)
Výtvarný obor
- 250 Kč / měsíc (1 250 Kč / pololetí)
* Do školného jsou zahrnuty povinné předměty event. nepovinné předměty v rozsahu, jak stanoví učební plány v_jednotlivých ročnících a oborech.
** Výše pronájmu za hudební nástroj nebo uč. pomůcku – 300 Kč / pololetí (600 Kč / rok)
Způsob platby
Bezhotovostní platba – převodem na účet školy: 78-8177360227 / 0100. Předpis o platbě předá žákovi učitel hlavního studijního zaměření.
Hotově lze úplatu za vzdělání a pronájem nástroje uhradit za I. pololetí do konce září a za II. pololetí do konce února takto:
- v Chrasti v kanceláři školy (ve čtvrtek od 9 do 11hodin a od 14 do 17 hodin)
- v Hrochově Týnci v učebně č. 8 (v pondělí od 14 do 15 hodin)
Při hotovostní platbě je nutné mít s sebou předpis o platbě.
*Jiné platební podmínky po dohodě s vedením školy
-
Vzdělávací oblast Hudební interpretace a tvorba
Tato vzdělávací oblast žákovi umožňuje získávat a postupně rozvíjet techniku hry na zvolený hudební nástroj nebo zdravý a správný způsob zpěvu. Během studia žák získává základní hudební návyky, které následně využívá při interpretaci hudby nejen jako sólista, ale i jako spoluhráč komorní hry či zpěvu nebo jako člen souboru. Hudební interpretace a tvorba je na naší škole realizována v podobě individuální výuky (hra na nástroj, sólový zpěv) a v podobě výuky kolektivní (např. komorní hra, souborová hra, čtyřruční hra, sborový zpěv).
Vzdělávací oblast Recepce a reflexe hudby
V oblasti Recepce a reflexe hudby žák postupně získává základní vědomosti z hudební teorie a dějin hudby, seznámí se s elementárními hudebními formami. Samozřejmou součástí výuky je zpěv zejména lidových písní. Díky aktivnímu poslechu, se kterým se žák v hodinách setkává, je následně schopen poučeněji interpretovat hudební dílo a také ho hodnotit. Důležitým cílem výuky je tedy právě propojení a vzájemné využívání a přenášení vědomostí a dovedností z teoretické hudební činnosti do oblasti praktické a naopak.
Vzdělávací oblast Recepce a reflexe hudby je na naší škole realizována v podobě kolektivní výuky v předmětech Přípravná hudební výchova a Hudební nauka.
Vyučovací předměty
INDIVIDUÁLNÍ VÝUKA
Klávesové nástroje – klavír, varhany, keyboard, akordeon
Smyčcové nástroje – housle, viola, violoncello, kontrabas
Dřevěné dechové nástroje – zobcová flétna, příčná flétna, klarinet, saxofon
Žesťové dechové nástroje – trubka, lesní roh, tenor, baryton, pozoun, tuba
Kytara
Bicí nástroje
Sólový zpěvKOLEKTIVNÍ VÝUKA
Dechový orchestr
Malý orchestr
Smyčcový soubor
Akordeonový soubor
Přípravný pěvecký sbor Chrast
Pěvecký sbor Chrast
Pěvecký sbor Hrochův TýnecVÝUKA HUDEBNÍ TEORIE
Přípravná hudební výchova
Hudební nauka -
Výtvarný obor umožňuje žákovi prostřednictvím výtvarné činnosti používat výtvarný jazyk jako umělecký prostředek komunikace. Žáci tak nalézají celoživotní vztah nejen k výtvarné kultuře a umění, ale hledají hlubší porozumění světu a jeho souvislostem. Učí se toleranci, empatii a spolupráci s ostatními. Výtvarné studium poskytuje základy výtvarného vzdělání v těchto disciplínách – v kresbě, malbě, grafice, dekorativních činnostech, modelování, objektové a akční tvorbě. Rozvíjí výtvarné dispozice žáků – vnímání, myšlení, vyjadřování, představivost, estetické cítění a tvořivost. Pomáhá vyhranit výtvarný názor a vnímání důležitosti vlastní tvorby jako součásti osobního celoživotního naplnění. Žáci se účastní regionálních i mezinárodních výtvarných soutěží. Při setkávání s výtvarnem získávají zážitky i kamarády na celý život.
Vyučovací předměty
Přípravná výtvarná výchova
Přípravné modelování
plošná tvorba
Prostorová a akční tvorba
Člověk a kultura
-
Před vznikem hudební školy se v Chrasti vyučovalo hudbě soukromě, někteří žáci dojížděli do okolních lidových škol umění. Nová etapa ve vývoji hudební tradice v Chrasti byla zahájena založením Lidové školy umění v roce 1968, která zpočátku fungovala jako pobočka hlinecké LŠU (zřízena 1. 3. 1968, prozatím v prostorách ZDŠ). Jejím řízením a později ředitelem byl jmenován Jaroslav Drášil – zkušený pedagog a praktický muzikant, který před příchodem do Chrasti vyučoval na LŠU v Chrudimi a Hlinsku, 20 let působil v Chrudimské filharmonii jako hráč na housle a dechové nástroje, které také vyučoval. První třída nové pobočky měla 17 žáků, od 1. září 1968 pak vznikla samostatná LŠU se 111 žáky. Vyučovalo se hře na klavír, housle, violoncello, dechové nástroje a sólovému zpěvu. Kromě ředitele Drášila zde vyučovali další 3 interní a 3 externí učitelé. V lednu 1969 se J. Drášilovi podařilo zakoupit od Ústřední hudby v Praze žesťové nástroje a tím byly vytvořeny podmínky pro činnost žákovského dechového orchestru.
V dalších letech se škola dále rozšiřovala, proto jí byla v březnu 1972 přidělena samostatná 200 let stará budouva v č. p. 6 na náměstí. V tomto roce vznikl na škole žákovský smyčcový orchestr pod vedením A. Fajkusové. Ve školním roce 1972 – 73 se začalo vyučovat v nově adaptované budově. Každoročně škola uspořádala několik žákovských vystoupení, ve šk. roce 1973 –74 byla zavedena hra na kytaru, začala se rozvíjet výuka sborového zpěvu, vznikla skupina taneční hudby (pod vedením L. Falešníka). Žákovský dechový orchestr se 45 žáky měl 18 veřejných vystoupení a získal 2. místo v krajském kole soutěže LŠU. Začala spolupráce s MŠ, kde byla zřízena přípravná třída složená z hudebně nadaných dětí. Ve šk. roce 1974 – 75 z důvodu odchodu 2 pedagogů zaniklo kytarové oddělení a taneční orchestr, ale byla započata výuka kontrabasu a skupinového vyučování kytar. Ve šk. roce 1975 – 76 měla škola již 10 učitelů. V listopadu 1975 vystoupili učitelé LŠU a žákovský dechový orchestr pod taktovkou Jindřicha Havla na slavnostním večeru k poctě 190. výročí narození J. N. Filcíka. V červnu 1976 se 40 žáků školy zúčastnilo festivalu dechových hudeb „Koletova Rtyně“a vybraní žáci v závěru školního roku navštívili představení opery „Čert a Káča“ v Národním divadle v Praze. Ke konci roku 1977 se ředitel Drášil ze zdravotních důvodů vzdává vedení školy a odchází předčasně do důchodu. Do jeho funkce nastupuje do konce šk. roku Jaroslav Havel. Jaroslav Drášil byl vůdčí pedagogickou i organizátorskou osobností LŠU v Chrasti. Za dobu své muzikantské činnosti vychoval mnoho profesionálních i amatérských hudebníků a činností padesátičlenné žákovské dechovky vybudoval tradici, která je v Chrasti živá dodnes a dále se úspěšně rozvíjí.
Nová epocha ve vývoji školy začala ve školním roce 1978 – 79, kdy je do vedení školy ustanoven nový ředitel Petr Židek (dříve učitel LŠU v Chrudimi). Učitelský sbor doznává velkých změn – vyučují zde 4 interní učitelé a 11 externích. Činnost LŠU Chrast se rozvinula i na detašované třídě v Hrochově Týnci, která fungovala od počátku roku 1977 v budově JKP a v roce 1980 se stala řádnou pobočkou. V roce 1984 přesídlila do nově adaptované budovy (původně sídlo MŠ). Na pobočce kromě hudebního oboru pracoval v letech 1985 – 91 také obor literárně – dramatický. V letech 1995 – 2004 probíhalo v Hrochově Týnci i vyučování výtvarného oboru. Nové vedení a obměna pedagogického sboru měly pozitivní vliv na rozvoj školy i hudebního života ve městě. Velkou prioritou školy je práce v souborech a komorní hře. Již v prvním roce lze zaznamenat skvělé úspěchy chrasteckých žáků v okresních a krajských kolech soutěží LŠU. Od šk. r. 1978 –79 se stalo dobrou tradicí pořádání třídních vystoupení, na kterých zahrají žáci ze tříd jednotlivých učitelů. Ke konci pololetí vystupovali nejlepší žáci v pololetních a závěrečných koncertech. Hojně navštěvovány jsou také koncerty souborů, které se konaly původně v zámecké zahradě, v současnosti je pořádáme v chrastecké sokolovně při stolové úpravě.
Protože prostory v původní budově nevyhovovaly, započalo se s adaptací sousední budovy a od října 1988 sídlí škola v budově č. p. 7 na chrasteckém náměstí s daleko lepšími podmínkami a vlastním koncertním sálem. Po roce 1989 došlo ke změně názvu školy na „Základní uměleckou školu“ v Chrasti. Od roku 2000 škola nese název „Základní umělecká škola Jana Nepomuka Filcíka, Chrast“.
Největší zásluhu na velmi dobré atmosféře ve škole má určitě ředitel Petr Židek, který se v závěru roku 2006 své funkce vzdal, ale na škole zůstal jako učitel. Pochází z hudební rodiny skladatele a ředitele kůru Karla Židka a tuto muzikantskou tradici se snaží bohatě rozvíjet po celý svůj život. Ve vedení školy byl celých 28 let, před příchodem do Chrasti vyučoval na LŠU v Chrudimi, kde byl také vedoucím dechového a tanečního orchestru a členem kvarteta učitelů LŠU v Chrudimi, které tehdy koncertovalo po celé republice. Působil také jako flétnista v různých regionálních komorních sdruženích a orchestrech. Od r. 1974 je členem Orchestru Akordeon v Hradci Králové – nejprve jako flétnista, v r. 1990 se stal jeho dirigentem. Nejen pro tento orchestr, ale zejména pro potřeby školních souborů a orchestrů aranžoval stovky skladeb. Petr Židek je také skladatelem. Ve své tvorbě se zaměřil na různé instruktivní skladby – např. pro flétnu a klavír, dechové nástroje, pro komorní hru různého obsazení, orchestrální skladby jazzového charakteru. Na svém kontě má v současné době okolo 240 opusů, tiskem vyšlo asi 25 skladeb. Učitelé a žáci ZUŠ mají radost z toho, že mohou být prvními posluchači a interprety jeho tvorby. Při příležitosti výročí narození autora uspořádala chrastecká ZUŠ již dvakrát koncert učitelů a žáků z jeho skladeb. Jak je patrno, je P. Židek všestranným hudebníkem, který vždy dobře organizoval činnost školy i hudební život města.
Od 1. 1. 2007 se po konkurzním řízení ujímá vedení školy Pavlína Divošová (v předchozím odbdobí vykonávala funkci zástupkyně ředitele) a zástupkyní ředitelky se stává Helena Uhlířová. Nově jsou od r. 2007 zavedeny absolventské koncerty, které probíhají v závěru školního roku. Od září 2007 začal na chrastecké ZUŠ pracovat kromě hudebního také obor výtvarný, který za krátké období existence zaznamenal mnoho úspěchů ve výtvarných soutěžích, v r. 2011 některé práce našich žáků postoupily až do celostátního kola soutěže výtvarného oboru ZUŠ a v květnu 2011 měli naši výtvarníci samostatnou výstavu v galerii Městského muzea Chrast.
Jelikož je hudba velkým koníčkem zdejších učitelů, velmi rádi sami vystupují na veřejnosti jako sólisté, ale i členové různých komorních sdružení. Škola pořádá nejméně jednou do roka učitelské koncerty v Chrasti i v Hrochově Týnci. Řada našich učitelů pracuje mimo školu v různých amatérských souborech či pěveckých sborech jako členové nebo dirigenti. Učitelé i žáci účinkují s velkým úspěchem na mnoha vystoupeních i za hranicemi města Chrasti. Každoročně se naši žáci se svými učiteli podílejí na přípravě výchovných koncertů pro žáky ZŠ a MŠ z Chrasti a okolních obcí.
-
Provozní pracovníci
Žemličková Hana
Ředitelka školySejkora Vojtěch
Zástupce ředitelky, žesťové nástrojeHyksová Eva
Administrativní pracovnice, Výtvarný oborVladyková Marcela
Školnice Hrochův TýnecŠtůlová Marie
Školnice ChrastPedagogové školy
Burdová Klára
Na mateřské dovolenéHašlerová Barbora
Housle, viola, hudební naukaHolá Kateřina
Na mateřské dovolenéHudec Michal
Kytara, kytarový souborJandík Petr
Žesťové nástroje, zobcová flétna, keyboard, hudební nauka, malý orchestr, dechový orchestrJára Monika
Výtvarný oborKohoutková Helena
Housle, viola, smyčcový soubor, hudební naukaKrál Jindřich
Klarinet, saxofon, zobcová flétnaKrátká Marie
keyboard, klavír, korepeticeMatoušek David
VioloncelloMedunová Pavla
Žesťové nástroje, zobcová flétna, hudební nauka, sborový zpěv, dechový orchestrReiprichová Milada
KlavírRojar Jaroslav
Bicí nástrojeŠvadlenka Jaroslav
Žesťové nástroje, dechový orchestrUhlířová Helena
Klavír, hudební nauka, sborový zpěv, korepeticeZornyshko Galyna
Sólový zpěv, komorní zpěv, klavír, keyboard, hudební nauka, korepeticeŽaludová Edita
Akordeon, akordeonový souborŽemličková Jana
Klavír, zobcová flétna, lesní roh, dechový orchestr, korepeticeŽemličková Pavlína
Flétna, zobcová flétna, klavír, malý orchestr, dechový orchestr